STŘEDNÍ ŠKOLA A ZÁKLADNÍ ŠKOLA TIŠNOV
                                         příspěvková organizace
nám. Míru 22
666 25 Tišnov
telefon: 549 410 076, 549 410 077

SŠ a ZŠ Tišnov SŠ a ZŠ Tišnov SŠ a ZŠ Tišnov SŠ a ZŠ Tišnov SŠ a ZŠ Tišnov SŠ a ZŠ Tišnov

Stalo se ve školním roce 2017/2018


Návštěva kostela sv. Václava v Tišnově

V pátek 15.prosince se kluci z 1.A vydali do tišnovského kostela, aby se dozvěděli něco o architektuře, jednotlivých částech kostela a poslechli si ukázky varhaních skladeb. Celým programem nás provázel farář Josef Rybecký a jáhen Vojtěch Zahrádka, kterým patří velké poděkování. Atraktivním zakončením programu byl výstup na věž pod zvony. Tak jsme se dozvěděli něco o historii a současnosti věže, konstrukci zvonů. Celou akci dokumentoval fotograficky Martin Mecerod a jeho fotografie můžete vidět tady.

Mgr. Jitka Alexová


Mikulášská nadílka

Jako každý rok 5. prosince naši školu navštívil vlídný bělovousý stařec jménem Mikuláš, který se skupinou čertů a andělů odměňoval žáky za to, jak se celý rok chovali.
Aby žáci mohli být odměněni, měli za úkol zazpívat či přednést básničku a slíbit, že se polepší v chování  a  v poslušnosti. A protože v naší škole je hodně nepořádníků a zlobilů, čerti měli plná "kopyta" práce.
Na závěr Mikuláš se svou družinou slíbil návštěvu zase za rok. Fotografie jsou tady.

Mgr. Kateřina Kouřilová


Veltrh středních škol v Brně a Den otevřených dveří

24. a 25. listopadu jsme představili vzdělávací nabídku školy na Veletrhu SŠ v Brně. Spolu s učiteli se na prezentaci podíleli i žáci školy. Všem jim děkujeme za výbornou reprezentaci školy.

Hned následující neděli se ve škole těšil velkému zájmu Den otevřených dveří. Návštěvníci měli možnost projít školu, pohovořit s učiteli, seznámit se s areálem odborného výcviku. Na závěr na ně čekalo malé občerstvení, které zajišťovali technicko- administartivní zaměstnanci školy.

Mgr. Jitka Alexová


Drogová kriminalita v roce 2017

Ve čtvrtek 23.11.2017 se žáci 1. ročníku zúčastnili přednášky Mahora Badina "Drogová kriminalita v roce 2017". 

Mgr. Jitka Alexová


Den zemědělské techniky 2017

V pátek 3. listopadu jsme ve spolupráci s firmou Biso Schrattenecker uspořádali šestý ročník Dne zemědělské techniky. V letošním roce se díky ochotě okolních zemědělců podařilo schromáždit v areálu odborného výcviku velké množství moderní zemědělské techniky. Každý rok se snažíme přinést něco nového - v letošním roce to bylo několik traktorů - veteránů. Top autosalon Blansko prezentoval vozy Škoda Karoq. Na návštěvníky čekalo spoustu atrakcí - kromě prohlídky již zmíněné zemědělské techniky se mohli projet v nových vozech Škoda, vyzkoušet si jízdu v traktoru, projet se s manipulátorem. Děvčata z nástavbového studia připravovala občerstvení. Jejich bramboráčky se těšily velkému zájmu. Naše pozvání přijaly také děti ze Základní školy Smíškova Tišnov, Drásov a Veverská Bítýška. Doufáme, že se jim u nás líbilo.

Již druhý rok je součástí Dne zemědělské techniky i soutěž mladých opravářů. Kluci letos soutěžili v šesti disciplínách: poznávání log zemědělské techniky, traktorů, součástek, plodin, zemědělských strojů a výměně kola osobního automobilu. Z 1. ročníku byl nejlepší Jiří Kosmák, z 2. ročníku Miloslav Svoboda a 3. ročníku Honza Šindelka. Ten byl i absolutním vítězem. Druhý nejlepší výsledek z celé školy měl Miloslav Svoboda a o třetí místo se podělili Marek Vymazal ze třetího a Michal Mráka ze 2. ročníku. Všichni získali ceny od sponzských firem - TOP Autosalon Blansko a BISO Schrattenecker.

Nasát atmosféru hektického dne můžete tady.

Mgr. Jitka Alexová, Mgr. František Alexa


Adaptační pobyt

Pro třídy 1. E a 2. E se 23. a 24. října uskutečnil adaptační kurz. Nejdříve jsme byly na exkurzi v Chirurgické a ortopedické ambulanci Mudr. Stalmacha, kde jsme se seznámily i s tím, jak vypadá malý operační sál, jak se sádruje zlomená ruka, i jakým způsobem se sterilizuje potřebný materiál. Na další exkurzi jsme navštívili Ordinaci praktického lékaře Mudr. Hlaváče. Bylo to zajímavé, natáčeli jsme i EKG. Okolo jedné hodiny odpoledne jsme přijeli do Heřmanova. Ubytovaní jsme byli na faře, která je nádrherně opravená. Po uvaření oběda a výborných palačinek jsme se vydali na místní ekofarmu, kde mají ovce, daňky i jeleny. Měli jsme štěstí, byl na farmě přítomen i majitel, a tak poutavě seznámil s chovem jelenů. Den jsme zakončili zpěvem a hrou na kytaru.

Druhý den jsme měli naplánovaný delší výlet, ale proto, že se z nás stali úspěšní houbaři, byla cesta zkrácena. Po dobrém obědě jsme se vydali zpět do Tišnova. Kéž by bylo talik krásných dní, jako hub v lese. Fotografie jsou tady.

Marie Flochová


 

Školení na lisy

Dne 18.10.2017 proběhlo školení našich žáků věnované obsluze, seřízení a údržbě lisů NEW HOLLAND na velké hranaté balíky. Školitel firmy BISO Schrattenecker pan Ing. Jiří Jun naše žáky seznámil s technickými detaily jednotlivých konstrukčních celků, jejich funkcí, seřízením a údržbou. Této akce se zůčastnili žáci všech ročníků učebního oboru Opravář zemědělských strojů. Fotografie z této události jsou k shlédnutí zde.

 

Mgr. František Alexa


Marihuana a konopí

Ať si každý z vás, kdo jste si přečetl nadpis tohoto článku, představí cokoliv, věřte, že se nejedná o nic ilegálního. To jenom kluci z 1.A vyrazli se svou třídní učitelkou 24. října do Brna na program Střediska environmentální výchovy Lipka s názvem Marihuana a konopí.Kluci probrali tématiku ze všech stran - z hlediska práva, zneužívání a možných následků, i z hlediska využití technického konopí. Věděli jste například, že se z konopí dá postavit téměř celý dům, nebo že konopí zbavuje půdu těžkých kovů, nebo že se konopí urodí na stejném poli 3 x více než bavlny? To, a ještě mnohem více, se kluci dozvěděli od Petra Fialy, lektora Lipky, který se jim celé dopoledne věnoval. Příjemným odreagováním byla možnost si nakrmit chameleona, vyzkoušet si, jaké to je držet v ruce chameleona (to neodolala ani paní učitelka) nebo hada (z toho měla strach, ale nakonec si ho alespoň pohladila). Nezapomenutelná byla pohádka o Červené Karkulce v podání Aleše, Honzy, Ríši, Martina a Filipa. I ostatní kluci se snažili a na závěr si všichni vysloužili pochvalu instruktorů.Jak si kluci dopoledne užívali se můžete podívat na fotografiích

Mgr. Jitka Alexová


Návštěva muzea v Předklášteří

Klášter Porta Coeli a muzeum v Předklášteří navštívily v pátek 13. října 2017 žákyně 1. E. Jejich veselou náladu umocnila krása historického kláštera, kde je překvapila nádhera a tajemnost středověku. Nádherný den zakončily na výstavě o cestování, kde si mohly vyzkoušet i oděvy z dalekých krajů. Že jim to v indickém sárí velmi slušelo?

Bc. Pavla Caudrová


Dobrý start

V pátek 13. října se kluci z 1.A se svojí třídní učitelkou vypravili do Inspira na program Dobrý start zaměřený na utužení vztahů ve třídě a poznávání spolužáků. Při plnění některých úkolů projevili kluci velkou míru kreativity a vymysleli řešení, které udivilo i samotné lektory programu. Děkujeme lektorům Ondrovi a Martinovi za pohodové vedení a příjemnou atmosféru. 

Fotografie jsou tady.

Mgr. Jitka Alexová


Mezinárodní strojírenský veletrh

Od 9. do 13. října předtavujeme vzdělávací nabídku naší školy na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Fotografie jsou tady.

Mgr. Jitka Alexová


Soutěž žáků zemědělských oborů v orbě

Čtvrtek a pátek 5. a 6. října se ve Znojmě konala soutěž žáků zemědělských oborů v orbě. Naši školu reprezentovali žáci Jan Šindelka a Marek Vymazal. Jejich přípravu vedl učitel odborného výcviku František Klíma, kterému zdatně pomáhal bývalý učitel naší školy Josef Alexa. Kluci na soutěži obstáli se ctí - 6. místo Honzy Šindelky bylo pro nás velmi milým překvapením. Fotografie jsou tady.

Mgr. František Alexa


Žáci SŠ a ZŠ Tišnov pomáhají podpořit péči o terminálně nemocné

Žákům SŠ a ZŠ Tišnov není lhostejný osud lidí, kteří jsou již ve vážném stavu a prožívají své poslední chvíle. Chtěli by pomoci lidem nevyléčitelně nemocným a umírajícím, aby poslední chvíle svého života mohli prožít doma v kruhu rodiny a svých blízkých. Proto se zapojili do sbírky Koláč pro hospic, která probíhá každoročně u příležitosti Světového dne paliativní a hospicové péče. Touto sbírkou chce OCH Tišnov také informovat veřejnost o možnosti domácí hospicové péče. Celý den 4. října 2017 nabízeli žáci SŠ a ZŠ Tišnov z oboru Ošetřovatel/ka chutný koláč, jehož koupí bylo možné přispět na pomoc těmto potřebným.

„Velmi nás potěšil zájem lidí o sbírku a také jejich velká ochota pomoci nevyléčitelně nemocným lidem a jejich rodinám.“ sdělila jedna ze studentek.

Fotografie jsou tady.

Bc. Pavla Caudrová


Exkurze do nízkoprahového zařízení ČAS

Ve středu 20. září vyrazili žáci 1.A a 1.E do nízkoprahového zařízení Čas v Tišnově. Pan učitel Richard Mašek, který působí kromě naší školy také v tomto zařízení, seznámil žáky s jeho činností. Zároveň je vyzval k návštěvě. Žáci si mohli také vyzkoušet některé aktivity. o nakonec vyústilo v souboj dvou družstev, učitelů tvořeným Mgr. Maškem a Mgr Alexovou a žáků tvořeným Honzou Kozlem a Richardem Danielem, v kulečníku.  Zvítězili učitelé (hlavně zásluhou pana Maška :-D ), ale pohodově a vlastně i vítězně se cítli všichni, kdo se exkurze zúčastnili. Fotografie jsou tady.

Mgr. Jitka Alexová


Den zemědělce v obci Kámen

Ve čtvrtek 14.září vyrazili žáci 1.A, 2.A a někteří z 3.A do obce Kámen, aby se seznámili s nejnovější zemědělskou technikou vystavenou tady u příležitosti Dne zemědělce. Poděkování patří Mgr. Lence Bednářové, která celý zájezd zorganizovala. Jak si kluci tento výlet užili si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Mgr. Jitka Alexová


Zahájení školního roku 2017/2018

Nový školní rok jsme zahájili v pondělí 4.9.2017. Žáci druhého a třetího ročníku se po prázdninách sešli se svými třídními učiteli ve svých kmenových učebnách. Nově přijaté žáky přivítal ve škole pan ředitel Ing. Mašek na slavnostním zahájení ve školní jídelně. Poté se odebrali do tříd se svými třídními učiteli. Děkujeme všem rodičům, kteří se zahájení školního roku zúčastnili. Žákům přejeme hodně úspěchů při studiu.

Mgr. Jitka Alexová


I učitelé se učí

Poslední prázdninový týden využili učitelé nejenom k úpravám tříd a kabinetů, ale také k dalšímu vzdělávání. Mgr. Alexa se vypravil na třídenní školení firmy Bosh, jehož tématem byla autodiagnostika, pánové Vitkovič a Brázda se seznámili s nejnovější zemědělskou technikou na semináři firmy Agrotec Hustopeče a ostatní učitelé se zúčastnili semináře "Řešení problémů ve třídě".

Mgr. Jitka Alexová